Čaj od djumbira se jednostavno priprema i posebno je delotvoran u zimskim mesecima kada pomaže imunom sistemu u borbi protiv prehlade i gripa.
Ukoliko ne volite ukus ovog začina kuvajte iseckani koren u vodi nešto kraće i dobićete blaži ukus.
Čaj možete pripremiti u većoj količini i piti u toku celog dana toplog ili hladnog. Djumbir pored toga što se koristi kao pomoćno lekovito sredstvo može da se koristi i u kuvanju raznih jela. U ovom članku o djumbiru pročitajte sve o blagodetima koje nam pruža djumbir kao začin i lekovito sredstvo. Takođe možete saznati praktične savete za kupovinu i skladištenje ovog korisnog začina.
Sastojci:
- 25 gr svežeg djumbira oljušten i iseckan
- 2 kom limuna
- 1 litar vode
- 4 kašike meda
Uputstva:
- Oljušteni i iseckani djumbir stavite u lonac i prelijte vodom.
- Nakon što voda proključa kuvajte na srednoj vatri 10-15 minuta. Nakon ovog vremena izvadite djumbir i pustite čaj da se ohladi.
- Iscedite sok od dva limuna i dodajte u ohlađeni čaj.
- Čaj se pije u šoljama od 250 ml i služi se sa kašikom meda.
Dobrobiti đumbira
Đumbir je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana poznata po svome korenju.
Đumbir se koristi već hiljadama godina kao lek, začin, hrana i sredstvo za ulepšavanje.
Ova biljka je poreklom iz Kine, ali sada se uzgaja u mnogim zemljama, uključujući Aziju, Indiju, Afriku i Karipska ostrva.
Đumbir je veoma popularan u kuhinji zbog svog posebnog ljutkastog ukusa, što je upravo zasluga eteričnih ulja, koja sadrži koren đumbira.
Koren đumbira je dostupan u sirovom obliku, u prahu, ušećeren ili ukiseljen, u obliku sirupa ili tinkture u prodavnicama zdrave hrane i supermarketima.
Ovaj neverovatan začin ima brojne dobrobiti za zdravlje:
- Đumbir je karminativ (ublažava želudačne tegobe i nadutost) i zbog toga se može koristiti za želudačne probleme.
- Korišćenje đumbira stimuliše sekreciju mukusa i na takav način ublažava kašalj i olakšava bol u grlu.
- Brojna istraživanja potvrđuju da đumbir olakšava mučninu, posebno morsku bolest, jutarnju mučninu, mučninu izazvanu kretanjem i mučninu usled hemoterapije.
- Đumbir poseduje anti-bakterijska, anti-gljivična i anti-toksična svojstva, zbog čega se koristi kao prevencija gripa i prehlade.
- Đumbir je takođe anti-histamin i zbog toga se koristi kod alergija.
- Đumbir ima anti-upalna svojstva, zbog kojih se koristi kod lečenja reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i drugih bolesti mišićno koštanog i vezivnog tkiva. Hemijski sastojci, koje sadrži đumbir, su korisni u sprečavanju procesa biosinteza prostaglandina, koji je odgovoran za nastanak upale. Koren đumbira se pokazao visoko efektivnim lekom protiv artritisa. Rezultati lečenja sa đumbirom premašuju rezultate lečenja konvencionalnim lekovima.
- Đumbir sadrži posebne enzime koji su odgovorni za katalizu proteina u hrani, i na takav način pomažu probavi i sprečavaju grčeve. Drevni Grci nakon većeg obroka često su jeli đumbir, da bih olakšali proces varenja.
- Zahvaljujući tome, da đumbir podstiče sekreciju mukusa, on sprečava nastanak čira – oštećenja sluznice želuca.
- Potvrđeno je da đumbir smanjuje razinu kolesterola i sprečava nastanak krvnih ugrušaka.
- Đumbir se koristi za lečenje želudačnih bolesti poput dispepsije i kolika. U zemljama trećeg sveta đumbir se koristi za lečenje dijareje.